četrtek, 11. oktober 2012

Da bi dosledneje in intenzivneje ločevali odpadke - Nov Odlok o zbiranju komunalnih odpadkov



Ljubljanska Snaga preko Občine Škofljica uvaja nov ali bolje rečeno spremenjen sistem zbiranja komunalnih odpadkov. Do sedaj smo imeli črne zabojnike za mešane komunalne odpadke oziroma za preostanek odpadkov, poleg pa še rjave zabojnike za biološke odpadke. Embalažo, steklo in papir smo, kdor je pač ločeval, vozili na ekološke otoke.
     Novi Odlok o zbiranju komunalnih odpadkov pa zapoveduje ločeno zbiranje odpadkov tako, da bomo poleg črnih in rjavih zabojnikov dobili še rumene, v katere bomo že doma odlagali embalažo. Papir in steklo pa naj bi zaenkrat še vozili na ekološke otoke, ki naj bi do nadaljnjega ostali na svojih mestih.
S tem se bo spremenil tudi red odvažanja odpadkov. Do sedaj so črne zabojnike praznili enkrat tedensko, rjave na 14 dni, po novem pa naj bi črne zabojnike praznili enkrat na tri tedne, rjave (biološke odpadke) pa poleti na 14 dni pozimi pa enkrat na 3 tedne. Na tri tedne bodo praznili rumene zabojnike (embalaža). V prihodnosti naj bi dobili tudi modre zabojnike, ki so namenjeni papirju. S takim načinom zbiranja komunalnih odpadkov, naj bi dosegli lažje in s tem intenzivnejše ločevanje. Pri Snagi zberejo približno 40 % ločenih odpadkov, njihov cilj pa je doseči 70–80 % ločevanja frakcij, kar je do sedaj edina v državi dosegla Mestna občina Velenje. Predvideva se, da bo z redkejšim odvozom mešanih odpadkov uporabnik prisiljen več ločevati, saj bo v nasprotnem primeru potreboval večji zabojnik za mešane odpadke, posledično pa bo plačeval višjo ceno odvoza smeti.
     Namen se zdi dober, vendar se v ozadju pojavlja kar nekaj dvomov. Eden je zagotovo ta, da četudi bo cena ostala nespremenjena, bo odvoz mešanih odpadkov izveden zgolj enkrat na tri tedne. Res da bodo praznili še zabojnike za embalažo, vendar to smo sedaj brez večjih težav odlagali na ekološki otok. Zastavlja se tudi vprašanje smradu iz črnih zabojnikov, saj je potrebno vanje, naprimer, odlagati kosti, ki bodo poleti verjetno po treh tednih zelo zaudarjale. Vsi zabojniki morajo stati na zasebnem zemljišču, razen na dan odvoza, ko jih bomo lahko postavili na javno zemljišče, oziroma lahko stojijo tam, kjer se sedaj nahajata črni in rjavi zabojnik. Vprašanje je, ali bo prostor tudi za rumeni zabojnik, saj bo ta še enkrat večji glede na črni zabojnik, ki ga uporabljamo sedaj. Vsak posameznik bo moral zagotoviti kar nekaj prostora za vse zabojnike, torej tri do štiri, in paziti na urnik odvoza za posamezno frakcijo odpadkov. Kajti, če zabojnika na dan odvoza ne bo postavil na prevzemno mesto, bo naslednji tri tedne odpadke vozil bodisi na ekološki otok, ki je brez črnih zabojnikov, bodisi bo moral kupiti vreče, s katerimi bo plačal dodaten odvoz.
Odlok zelo natančno predpisuje kazni, ki se gibljejo od 40 evrov, če posameznik ne bo odstranil snega ob zabojnikih in s pokrovov, pa do 2.000 evrov, če bo posameznik odlagal odpadke v nasprotju z določili odloka. Za pravne osebe najvišja zagrožena kazen znaša 40.000 evrov.
     Morda ni zanemarljiva informacija, da so zabojniki označeni s črtnimi kodami ali mikročipi, tako se natančno ve, kdo je lastnik katerega zabojnika. Ali bi to moralo biti navedeno tudi v odloku, ni bilo povsem jasno, sem pa prosil, da do drugega branja pripravijo pravno obrazložitev.
Svetniki smo 4. oktobra opravili prvo branje odloka in ga poslali v  drugo branje, ki bo verjetno opravljeno 25. oktobra 2012. Svetujem, da si ga občani preberete in morda sami podate svoje predloge, dvome in vprašanja. Osnutek odloka najdete na sledeči povezavi: http://www.skofljica.si/P/PDF/3_ODLOK_ODPADKI_SPREMEMBA%202012.pdf
     Mnenje občinskega sveta ni povsem enotno, saj nekateri menijo, da je obstoječe stanje dobro in da ne potrebujemo sprememb, drugi pa odlok podpirajo zlasti z vidika doseganja temeljitejšega ločevanja odpadkov, v kar nas  izvajalec z novim odlokom nekako prisili. Zagotovo je doslednejše ločevanje odpadkov ugodno za izvajalca in posledično za uporabnika, saj so odpadki danes del zaslužka.
     Moje osebno mnenje je, da pri vsem ne smemo gledati na dobiček ali lagodnost pač pa zlasti na odnos do okolja. Tega moramo varovati!